Ladik Katalinból három van. Egy üvegezőnő, egy művésznő és egy szerkesztőnő, akiket névazonosságuk miatt a hivatalok rendre összetévesztenek, így kapcsolatba lépnek egymással. De valójában a három nő a szerző, Ladik Katalin három életszakaszának megfeleltethető énje. Kár, hogy erre csak a hangjáték alapjául szolgáló regény fülszövegéből jöttem rá.
A három párhuzamos élettörténetet egyre nehezebb követni. A nők közötti határok bizonytalanabbá válnak, ahogy egymás életét kezdik élni. Végül az alakok teljesen egymásba olvadnak. Ennek dramaturgiai megoldása figyelemreméltó: a darab utolsó néhány percében a három hang kánonban mondja ugyanazt a szöveget, a szólamok cserélődnek, mindig másikuk lép elő szólistává.
A nőalakok megkülönböztetését nehezítette, hogy a három hang meglehetősen hasonlított egymásra. Sokszor csak sejtésem volt róla, éppen kit hallok, biztosra csak akkor mehettem, ha az aktuális megszólalóra jellemző helyszínen jártunk, például színházban, vagy szerkesztőségben. A megértést hátráltatták a látszólag semmihez sem kapcsolható szürreális jelenetek és a mellékszereplők tömkelegének hirtelen felbukkanásai.
A rádiójáték nem áll meg a saját lábán. Nekem csupán kusza összevisszaságnak tűnt a mű, és minden erőmmel azért küzdöttem, hogy az elhullajtott történetdarabkákat összerakjam valamiféle egésszé. A sok kérdőjelre Ladik Katalin munkásságának megismerése adott választ. Már nem zavaró tényezőként jelent meg a hangjáték sajátos felépítése, hangulata, zenéje. A kusza összevisszaság ugyan kusza összevisszaság maradt, de legalább megértettem a célját. Olyan a darab, mint egy modern festmény, amelyet csak hosszas boncolgatás után lehet befogadni.
Értékelés: 3/5
Ladik Katalin: Élhetek az arcodon? – bevezetés Ladik Katalin magánmitológiájába
Szereplők: Üvegezőnő – Kiss Mari, Művésznő – Ónodi Eszter, Szerkesztőnő – Takács Katalin, Ladik Katalin (saját maga) – Ladik Katalin, A férj – Vallai Péter, Matkovics – Hegedűs D. Géza, Szerb hangja – Brenner Zoltán, Kinga – Bartsch Kata, Janja – Kecskés Karina, Tiszt – Viczei Zsolt, Szentjóby – Thúróczy Szabolcs, Tricepsz – Lantos László, Juszuf, úgy is mint Farokember – Keszég László, Charles Bukowski – Dr. Máriás Béla, Műsorvezető – Mészáros Béla, Az ügyelő szerepében – Herczeg Tamás
Zene: The Pastorz. Az együttes tagjai: Hevesi Nándor, Pórteleki Áron, Kovács „Royal” Ferenc és Kiss Árpád
Ószláv ének: Brenner Zoltán
A felvételt Liszkai Károly és Tánczos Tamás készítette.
Ladik Katalin azonos című regényes élettörténetét rádióra alkalmazta: Lőkös Ildikó
Dramaturg: Cseicsner Otília
Rendezte: Szilágyi Kornél.
Készült a Magyar Rádió 20-as stúdiójában, 2012-ben.
Utolsó kommentek