A Biblia
Első ízben társadalom és korszak-kép egy ellentmondásos időszakából a Magyar történelemnek. A több szempontból megtévesztő cím néhány perc hallgatás után már el oszlatja kételyeinket, nem egy vallásos, isteni áhitattal átitatott darabról van szó. Persze aki ezt várná tőle az hoppon marad. Éppen ellenkezőleg, egy meghatározó, morál vesztett, diktatórikus korszakba, a Rákosi korszakba csöppenünk, mely annak ellenére egyből érezhető, hogy a hangjáték kortárs szerzemény.
Szomorú és vidám emlékezések egy ifjú fiútól, első tapasztalatairól a nagybetűs életről, melyben mindenki egy kicsit magára ismerhet - magam is örömmel nosztalgiáztam azokon az időkön amikor még este az ágyban fekve minden neszre felfigyelve merengtem, és képzeltem el magamnak a világot. Főhősünk, Gyurika a nagypolgári lét nehézségeit, könnyelmeit tárja fel előttünk, az igazságosság-hazugság kényes kérdéskörére felfűzve, központi szerepet adva ezzel a gyermeklélek boncolgatásának. Ebben a viszonylatban ismét párhuzamokat véltem felfedezni magammal, és biztos vagyok benne, hogy aki meghallgatja, tapasztalni fog magán hasonló mentális-lelki emlékezés-hullámokat.
A kifinomult leírások, részletekbe menő jelentek illetve a dramaturg megoldása, hogy a narrátor - aki maga az emlékező - idősebb, és fiatal hangon is megszólal visszaadja a könyv olvasásának élményét és megkönnyíti számunkra a vizualizációt. Zavaró elemektől mentes, bársonyos és éles hangeffektek választják el a részeket, melyek segítik a felkészülést a következő jelenetekhez, ugyanis ismétlődő elemkről van szó.
Maga a biblia nem elméletileg, hanem fizikailag kap helyet a műben, de mivel szerepe kulcsmomentum a hangjáték dramaturgiájában, erről többet majd hallgatás közben tudhattok meg!
5 / 3.5
____________________________
Nádas Péter kisregényét rádióra alkalmazta: Turai Tamás
Szereplők:
Elbeszélő: Gálffi László, Fiú: Szabó Olivér, Éva: Timon Martina, Apa: Znamenák István, Anya: Pelsőczy Réka, Szidike: Wéber Kata, Nagymama: Molnár Piroska, Fiatalasszony: Pálmai Anna, Éva apja: Vinnai András.
A rendező munkatársa: Kálmán János
A felvételt Tánczos Tamás készítette
Zenéjét szerezte: Tallér Zsófi
Dramaturg: Turai Tamás
Rendezte: Gothár Péter (2009)
A hangjáték meghallgatható a Kossuth Rádió hangtárjában
Utolsó kommentek