Fodor Tamás hangjátékának cselekménye egyszerűen összefoglalható: Pilátus és Kajafás, a két újszövetsége alak, a XXI. sz.-i Emberjogi Bíróság Ítélőszéke elé kerül – vádlottként. A sértett: a vándorfilozófus és álmodozó Jesua. A vád: etnikai tisztogatás, kisebbségek elleni diszkrimináció, genocídium, háborús bűnök. Az ügyész pedig vallat.
A hangjáték egyszerűen összefoglalható, de ez a tény jelen esetben mégsem feltételez csattanós vagy feszes dramaturgiát. A helyszín Hága, a per előterjesztése ünnepélyes és fenyegető. Történelmi korok és paradigmák összecsapására számítunk, egy kétezer éves botrány kitörését várjuk. Az emberi jogok arénájába képzelnénk magunkat, a közönség soraiból a világ minden államából összegyűlt újságírók szikrázó figyelmét éreznénk a bőrünkön. Ehelyett a hantechnika egy klausztrofób, szoba méretű térbe helyez minket, az ügyész és Pilátus dörmögő, privát beszélgetése hömpölyög hosszú perceken keresztül. Kívülről nem érkezik visszajelzés, nem halljuk a közönség morajlását, nem érezzük magunkon a világ tekintetét. Pedig a világot vélhetően nagyon is érdekelné, mit tud mondani a vádló Jesua. Egyáltalán, vádolhat-e Jesua.
A hangjáték negyedénél minden formalitás eltűnik a megszólításokból, a két férfi régi jó barátként értekezik, ezzel szerencsétlenül kiiktatva a két évezred közötti feszültséget, amely a dráma meghökkentő és abszurd világát tartaná fenn. A vallatás hamar kilyukad a két történelmi kor jogi és filozófiai összemérhetetlenségének problémájára, de ahelyett, hogy ennek tragikumát felszínre hozná a két szereplő, csak az óvatos tapogatózás béna pantomimját halljuk negyedórákon keresztül.
A hangjáték tematikája eszembe juttatta A Mester és Margarita beágyazott evangélium-parafráziást, de ettől a flashbacktől csak még jobban elszomorodtam, mert a Pilátus az ügyész előtt a bulgakovi problémáknak csak vontatott és mesterkélt újrafogalmazását volt képes produkálni.
Értékelés: 3/5
Pilátus az ügyész előtt, avagy a birodalmi ember vallomása
Szerző: Szigethy András
Bitó László A Názáreti Izsák című esszéregénye alapján
Dramaturg: Csaba Klári
Rendező: Fodor Tamás (2005)
Utolsó kommentek